Golf Coaches Association of Wisconsin Boys' All State Teams

All State Selection Process

2014 Boys All State Team

First Team

Matt Bachmann (Sheboygan Falls)
Chris Colla (Winnebago Lutheran)
Bennett Hutson (Onalaska)
Ricky Kuiper (Racine Case)
Thomas Longbella (Chippewa Falls McDonell)
Kaylor Steger (Oak Creek)
Eddie Wajda III * (Brookfield Central)

*Player of the Year

 

Second Team

Tyler Church (Holmen)
Garrett Loomis (River Falls)
Charlie Maleki (Homestead)
Harrison Ott (Marquette University High School)
Dylan Patscot (Kettle Moraine)
Trevor Thomas (Stevens Point)
Erik Thulien (Appleton East)

 

Third Team

Dylan Allen (Catholic Memorial)
Gabby Curtis (Altoona)
Johnny Decker (Madison Edgewood)
Zach Hentrich (Lancaster)
Phillip Johnson (Germantown)
Conner O’Neil (Notre Dame Academy)
Chapin Orr (Dodgeville)

 

Honorable Mention

Tyler Bee (Eau Claire North)
Jonah Buss (Kimberly)
Paul (P.J.) Clemins (Cedarburg)
Dan Cronick (Osceola)
Austin Elsner (New London)
Connor Frawley (Holmen)
Adam Gabbey (Racine St. Catherines)
Nathan Gilbert (Fort Atkinson)
Logan Handy (Oshkosh West)
Josh Haunty (Middleton)
Michael Immekus (Catholic Memorial)
Ryan Isaacson (Eau Claire Memorial)
Ben Johnson (Eau Claire Memorial)
David Keane (Marquette University High School)
Kolton Kelley (Beloit Memorial)
Austin Kendziorski (Sussex Hamilton)
Tyler King (Catholic Memorial)
Connor Konicke (Marquette University High School)
Adam Miller (Lodi)
Robbie Morway (Homestead)
Max Murphy (Waunakee)
Zach Nash (Waterford)
Owen Nowicki (Pulaski)
Eric Olson (Holmen)
Sasha Oosting (Manitowoc)
Robert Petitjean (Notre Dame Academy)
Jack Ritchay (Notre Dame Academy)
Brady Sarauer (St. Mary’s Springs Academy)
Drew Schroeder (Holmen)
Zach Shahrokhi (Homestead)
Patrick Sicula (Whitefish Bay)
Matt Sieg (Osseo-Fairchild)
Charlie Stankiewicz (Middleton)
Brady Thomas (Middleton)
Taylor Thomas (Stevens Point)
Indiana Thompson (Chetek-Weyerhaeuser)
Matt Tolan (Eau Claire North)
Patrick Treichel (St. Mary’s Springs Academy)
Matt Tuman (Wausau East)
Eric Van Tubbergen (Racine Case)
Alex Wedige (River Valley)
Sawyer Weiss (Eau Claire Memorial)
Mitchell Wittmann (Kaukauna)

 

 

Past All State Teams

2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988